Szklane balustrady doskonale sprawdzają się w przestrzeni publicznej, zdobiąc centra handlowe i biurowce. Coraz częściej stosuje się je także w domach prywatnych, zarówno w nowym budownictwie, wnętrzach industrialnych oraz w zabytkowych budynkach z minionej epoki, dodając stylowej elewacji odrobinę nowoczesności.
Czym kierować się przy wyborze szklanej balustrady?
Kupując szklaną balustradę do swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów tj. jej przeznaczenie, wymiary, sposób mocowania i bezpieczeństwo.
Szklane balustrady najlepiej sprawdzają się na tarasach i balkonach w roli barierek. Powiększają przestrzeń wokół naszego domu, nadają lekkości i nowoczesności strefie relaksu, świetnie komponują się z roślinnością i kamieniem, a dodatkowo są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Stosuje się je także wewnątrz domu, w strefie holu - przy schodach i podestach. Dzięki swojej transparentności, doskonale doświetlają pomieszczenia, nie dzielą ich, a powiększają je optycznie.
Zastosowanie szklanej balustrady w zabytkowych budynkach
Wymiary szklanej balustrady
Szerokość tafli szkła szklanej balustrady wynosi średnio 1200 mm, jednak zdarzają się projekty, gdzie szerokość dochodzi nawet do 1800 mm. Typowa wysokość szklanej balustrady nie przekracza 1100 mm, a minimalna dopuszczalna wysokość to 900 mm. Grubość nominalna szklanej balustrady wynosi 21,5 mm.
W Aikon Distribution dajemy klientom możliwość zamówienia tafli szkła na dowolny wymiar, w zależności od potrzeb danego projektu.
Mocowanie szklanych balustrad
Szklane balustrady mogą być mocowane na wiele sposobów. Najczęściej spotykane są balustrady samonośne, które montowane są punktowo do boku schodów za pomocą tzw. rotuli, czyli uchwytów ze stali nierdzewnej. Drugim typem są balustrady na szynie lub balustrady całoszklane, które osadza się na stropie schodów lub podestu na specjalnym profilu ze stali nierdzewnej. Trzecim, a zarazem najpopularniejszym typem mocowania szklanych balustrad jest ich montaż w stalowej ramie, tzw. balustrady w ramie. Do tego typu osadzania balustrady dochodzą dodatkowe elementy, tj. rama, barierki i uchwyty do mocowania szkła.
Bezpieczeństwo szklanych balustrad
Podczas projektowania szklanej balustrady wykorzystuje się szkło podwójnie bezpieczne tzw. VSG-ESG, które zbudowane jest z dwóch tafli szkła hartowanego, połączonego ze sobą laminatem. Dzięki tej technologii, tafle szkła mają podwyższoną wytrzymałość i są odporne na uderzenia. Odpowiednio zamocowana balustrada, jest w pełni bezpieczna dla użytkowników.
Zobacz nasz test rozbijania szyb bezpiecznych:
Naszym klientom oferujemy balustrady szklane na wymiar. Skontaktuj się z nami – zadzwoń, wyślij zapytanie e-mailem lub porozmawiaj z nami na czacie. Chętnie doradzimy w kwestii doboru odpowiedniej balustrady do Twojego projektu.
UWAGA: Oferta AD obejmuje wyłącznie tafle szkła wykorzystywane do balustrad szklanych (nie posiadamy w naszej ofercie mocowań).