Stolarka okienna to niezwykle istotny element architektury budynków. Oprócz funkcjonalności i bezpieczeństwa oczekujemy od okien, że będą stanowiły ozdobę i idealne wykończenie naszego domu. W nieco bardziej oryginalnych projektach okna często decydują o stylu i charakterze całego budynku. Spośród różnych kształtów to okna łukowe wydają się najbardziej efektowne i dekoracyjne.
Gdzie sprawdza się okno łukowe?
Okna łukowe można spotkać w starych kamienicach, szczególnie na poddaszach. Z całą pewnością doskonale wpiszą się w architekturę domu stylizowanego na starodawny pałacyk czy domek wiejski. Jednakże miłośnicy nowoczesnego stylu również z powodzeniem mogą zastosować do swojego projektu okna łukowe. Zazwyczaj wybiera się w tym celu jedno okno, zwykle to najbardziej widoczne, największe lub umiejscowione w ciekawym miejscu. Doskonale prezentuje się ono w szczycie domu, gdzie bardzo dobrze współgra ze strzelistym dachem. Warto zaznaczyć, że okna łukowe to zarówno te na bazie prostokąta, zakończone u góry łukiem jak i te całkowicie okrągłe, które również pojawiają się w nowoczesnych projektach. Nie należy także zapominać o budynkach awangardowych, których projekt ogranicza jedynie wyobraźnia projektanta. Okna mogą więc przybrać dowolny kształt, wielkość i zostać umieszczone w dowolnym miejscu. To element inspirowany przeszłością, jak i kreujący przyszłość.
Typy i rodzaje okien łukowych
Najbardziej podstawowa typologia okien łukowych dzieli je na: fasadowe, wielkogabarytowe (okna balkonowe i tarasowe) oraz dachowe. Mogą one mieć konstrukcję stałą (tzw. fiksy), rozwierną lub mieszaną. W tym ostatnim przypadku, okno składa się z kilku kwater. Górna część (z łukiem) jest stała, natomiast dolne, prostokątne skrzydła są często rozwierne lub rozwierno-uchylne.
Okna łukowe drewniane
Okna łukowe drewniane często wykorzystuje się jako element zabytkowych pałaców, dworków oraz rezydencji zaaranżowanych w klasycznym stylu. Ale nie tylko. Okna łukowe drewniane mogą stanowić zarówno uzupełnienie tradycyjnych budynków, a także nowoczesnej architektury. Drewniane okna łukowe charakteryzują się dużą sztywnością i trwałością co sprawia, że idealnie nadają się również do tworzenia stolarki wielkogabarytowej.
Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:
Okna łukowe z tworzywa sztucznego
Okna łukowe mogą być wykonane również z tworzywa sztucznego. PCV to materiał, z którego można wykonać praktycznie każdy kształt okna, dlatego też wykorzystuje się go do tworzenia właśnie okien łukowych.
Zalety okien łukowych z PCV:
- wysoki stopień szczelności,
- wszystkie elementy w łukowym oknie, które się otwierają, nie stracą swojej sztywności strukturalnej,
- wysoki poziom izolacji akustycznej i termicznej
- bogata paleta barw
Przeczytaj również:
Zobacz naszą ofertę okien PCV:
Ostrołukowe okna
Okna łukowe poza charakterystycznym półokrągłym łukiem w górnej części, od którego wzięły swoją nazwę oraz oknem okrągłym, mogą przybrać właściwie każdy kształt i wielkość. Daje to nieograniczone możliwości w tworzeniu i tak powstają okna z łukami pełnymi, półkolistymi, ostrołukowe okna, z łukami trójkątnymi, czy w kształcie trapezu.
Okna łukowe z podwójnymi szybami
Okna z podwójnymi szybami lub inaczej mówiąc okna dwuszybowe to jedne z najczęściej wybieranych okien. Składają się z dwóch warstw szkła oddzielonych przestrzenią gazową. Okna łukowe z podwójnymi szybami zapewniają dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Zapewniają ochronę przed utratą ciepła z wnętrza budynku i mogą przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania. Ponadto okna dwuszybowe są atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem cenowym. Są produktem o bardzo dobrych właściwościach w rozsądnej cenie.
Więcej na temat okien z podwójną szybą znajdziesz w naszym artykule:
Co warto wiedzieć przed zakupem okien łukowych?
Przed zakupem okien łukowych warto rozważyć kilka istotnych kwestii.
Pomiar - zamówienie odpowiedniego wymiaru okna jest w tym wypadku nie lada wyzwaniem. Samodzielne mierzenie okien łukowych może być bardzo ryzykowne, lepiej zlecić taką usługę wykwalifikowanej osobie. Mamy wtedy pewność, że pomiar został wykonany prawidłowo.
Montaż - okna łukowe wymagają specjalnie przygotowanego nadproża, które jest zdecydowanie trudniejsze do wykonania niż klasyczne.
Cena - koszt okien łukowych będzie wyższy niż okien prostokątnych. Kwota jaką zapłacimy za okna łukowe będzie różniła się również w zależności od wykorzystanego materiału - okna z PCV będą nieco tańsze niż opcja drewniana lub aluminiowa.
Podsumowując
Okna łukowe, niezwykle eleganckie i stylowe, w zależności od wykończenia będą się świetnie komponowały z budynkiem utrzymanym w stylu klasycznym, jak również o nowoczesnym charakterze. Nadadzą mu niezwykłego oryginalnego wyglądu, podkreślą wszystkie jego estetyczne walory. Okna łukowe wymagają jednak bardzo dokładnego pomiaru miejsca umieszczenia, przygotowania wnęki okiennej i niezwykle starannego montażu.