Branża stolarki otworowej rok 2021 zakończyła w miarę stabilnie. Mimo wyzwań z jakimi rynek musiał się zmagać w ubiegłym roku, a więc rosnące ceny i problemy z dostępnością surowców, sektor ten wyszedł obronną ręką i z optymizmem czeka na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach.
Jak wyglądał 2021r.? Zachęcamy do przeczytania artykułu:
Polskie okna i drzwi
Polska stolarka otworowa ubiegły sezon kolejny raz może zaliczyć do udanych. Jesteśmy największym eksporterem okien i drzwi wśród krajów UE (przeczytaj dane za rok 2020: Polska jako jeden z największych eksporterów stolarki otworowej w Europie). Nie znamy jeszcze wyników za rok 2021, ale biorąc pod uwagę pierwsze doniesienie z rynku możemy przypuszczać, że Polska kolejny raz będzie stała na czele tego zestawienia. Odnotowujemy ciągłe zapotrzebowanie na polskie okna i drzwi w krajach UE i poza nią.
Ceny okien z Polski
Choć dynamika wzrostu cen okien i drzwi już nieco osłabła to nie należy oczekiwać ich nagłego spadku w najbliższym czasie. Polscy producenci okien zabezpieczają na nowy sezon odpowiednie ilości surowców, dywersyfikują podwykonawców, usprawniają procesy logistyczne i politykę magazynowania – wszystko to po to, by utrzymać zadowolenie swoich klientów.
Trendy okienne w 2022 roku
Trendy w branży okiennej to zazwyczaj wynik połączenia kilku okoliczności rynkowych, zmiany podejścia inwestorów oraz mody użytkowników. Na pierwszy i drugi składnik w tym roku ma niewątpliwie wpływ obecna sytuacja w branży oraz trwająca pandemia. Jeśli ten rok również będzie mijał pod znakiem braku komponentów i problemów z dostawami to inwestorzy więcej czasu będą poświęcać na poszukiwanie materiałów i podwykonawców, niż na proponowanie nowych, efektownych rozwiązań, które mogłyby ukierunkować tegoroczne trendy.
Zielony Ład w UE
Z drugiej strony, Komisja Europejska wprowadzając Zielony Ład przyczyni się do szeregu działań mających na celu poprawienie charakterystyki energetycznej budynków, a więc wymianie stolarki otworowej na energooszczędną. To z pewnością na tym temacie inwestorzy i konstruktorzy będą w dużej mierzej skupiać swoją uwagę, a użytkownicy chętnie z tego skorzystają. Trend budownictwa pasywnego trwa już od lat, a decyzje UE oraz poszczególnych rządów na pewno sprzyjają dalszemu rozwojowi tego kierunku.
Zielony Ład - obszary działania
Duże przeszklenia
Nie da się ukryć, że stolarka okienna i drzwiowa w rozmiarze XXL to symbol dzisiejszej, nowoczesnej architektury. Nie znajdziemy obecnie nowego projektu, w którym inwestor nie zaplanował przynajmniej jednych dużych drzwi przesuwnych lub wielkogabarytowego przeszklenia typu fix. Takie konstrukcje nadają budynkom luksusowego charakteru, ale są też bardzo funkcjonalne i wygodne – optycznie powiększają przestrzeń i dają możliwość nawiązania bliskości z otoczeniem zewnętrznym.
Producenci stolarki okienno-drzwiowej wprowadzają na rynek coraz to ciekawsze profile, ukrywając mechanizmy przesuwające skrzydła i progi lub stosując bardzo smukłe profile by w efekcie dać jak najwięcej światła i wrażenie „ściany szkła”.
Przeszklenia tarasu
Rok 2022 będzie na pewno czasem kontynuacji trendów związanych ze stosowaniem szkła i wielkogabarytowych konstrukcji, do tego dochodzą wymagania Zielonego Ładu, a więc budownictwo pasywne i energooszczędne. Jeśli rynek pozwoli i uporamy się z trudnościami w postaci braku niektórych surowców to nadchodzące miesiące będą z pewnością bardzo ciekawe i owocne w branży okiennej.