stolarka otworowa w 2021r.

Co się dzieje na rynku stolarki otworowej? Podsumowanie pierwszego półrocza 2021

blog | 01.09.2021

Jak wyglądało pierwsze półrocze 2021 r. na rynku stolarki otworowej?

W 2020 roku Polska była jedynym europejskim eksporterem okien i drzwi, który odnotował wzrosty (szczegóły w naszym artykule: Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?), pierwsze półrocze 2021 roku prognozuje, że polska stolarka otworowa nadal jest ceniona i często wybierana przez inwestorów w Europie i nie tylko.

Polskie okna i drzwi

Polscy producenci w ostatnich latach wypracowali sobie silną pozycję na światowym rynku stolarki otworowej, nie tylko pod względem konkurencyjnych cen, ale przede wszystkim dzięki nowoczesnym technologiom, zaawansowanym inwestycjom i produktom najwyższej jakości. Klienci kupujący w Polsce biorą pod uwagę również profesjonalną obsługę i kompleksowe zaplecze techniczne. Cenią sobie, to, że mogą znaleźć pełne zrozumienie ich potrzeb oraz indywidualne podejście: „Sprzedawcy są bardzo przyjaźni i profesjonalni. Bardzo szybka i dobrze dostarczona dostawa. Nie zawaham się polecić.” –  to słowa klienta z Francji, opisujące współpracę z Aikon Distribution.
Nasza firma skupia się nie tylko na dostarczeniu  produktu skrojonego pod wymagania danego rynku, ale również na sposobie oferowania tego produktu. A więc nie tylko CO SPRZEDAJEMY, ale przed wszystkim JAK sprzedajemy – oto klucz do sukcesu.

Rynek stolarki okiennej w 2021 r.

Mimo pandemii i problemów z dostępnością surowców na światowych rynkach (więcej informacji poniżej) branża stolarki otworowej odnotowuje dobre wyniki. Rządy wielu krajów oraz Unia Europejska uruchomiły szereg programów wspierających i stymulujących rozwój światowej  gospodarki, w tym także branżę budowlaną oraz ochronę środowiska (np. Zielony Ład UE). Takie działania pobudziły popyt na materiały budowlane, co skutkuje  wzrostem sprzedaży stolarki otworowej i widoczną aktywnością firm z branży, polegająca na inwestowaniu w nowe zakłady produkcyjne i technologie.

Ceny surowców na świecie

Ostatni okres to czas dynamicznych zmian na światowym rynku surowców wykorzystywanych do produkcji okien. Wzrosły ceny prawie wszystkich komponentów: szkła, metalu, granulatu PCV czy drewna, ale także energii i paliw.
Jednak ceny to nie jedyny problem, niepokojące są też informacje dotyczące ilości tych surowców dostępnych na rynku. Dostawcy sygnalizują o brakach stali, folii, kartonów czy materiałów drewnopodobnych. Elementy potrzebne do wytwarzania okien, ale także ich bezpiecznego transportu i magazynowania.

Raw materials for window productionSurowce do produkcji okien

Taka sytuacja wymaga elastyczności  i szybkości w podejmowaniu decyzji związanych z portfelem oferowanych produktów, a także w zarządzaniu logistyką i terminarzem dostaw. Firma Aikon Distribution dzięki wieloletniej współpracy z największymi polskimi producentami stolarki otworowej zbudowała bardzo dobre relacje biznesowe.  To z kolei przekłada się na optymalizację naszych wewnętrznych procesów w taki sposób, aby nasi klienci odczuli te wszystkie niedogodności w jak najmniejszym stopniu. Zobacz jak pracujemy:

Perspektywy rynku stolarki w najbliższym czasie

Światowa branża stolarki otworowej ma za sobą okres paradoksalnych zawirowań i zwrotów akcji. Wzrastający popyt na materiały budowlane i chwilowy brak surowców do ich produkcji spowodował podwyżkę cen, ale nie zmniejszył poziomu sprzedaży stolarki. Jeśli chodzi o polskie okna i drzwi poziom eksportu jest nadal na bardzo dobrym poziomie, a to oznacza, że polskie firmy odpowiednio reagują na zaistniałą sytuację i dobrze sobie radzą w takich okolicznościach. Europejskie i lokalne projekty, które niebawem wejdą w okres realizacji, dodatkowo mogą przyspieszyć tendencje wzrostowe w branży budowlanej.

Zobacz wszystkie wpisy

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce okiennej i drzwiowej

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce...

blog | 23.09.2021

Od wielu lat okna i drzwi nie są tylko elementami konstrukcyjnymi budynku, spełniają także wiele funkcji estetycznych. Ogrom możliwości w kształtach, kolorach, gabarytach, nowatorskich...

Zobacz wszystkie wpisy
Moskitiery na drzwi balkonowe

Moskitiery na drzwi balkonowe

blog | 21.09.2021

Moskitiery to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym okna i drzwi balkonowe w okresie letnim są otwarte przez całą dobę. To wręcz najskuteczniejsza ochrona przed...

Zobacz wszystkie wpisy
Sash springs – lekkość, nowoczesność i funkcjonalność

Sash springs – lekkość, nowoczesność i...

blog | 02.08.2021

Współczesne drewniane okna sash pod względem jakości wykonania i trwałości poszczególnych elementów zdecydowanie deklasują poprzedników z ubiegłego stulecia. Technologia wykonania,...

Zobacz wszystkie wpisy
Ciepły montaż okien w domach pasywnych

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

blog | 29.07.2021

Zainwestowałeś już w budowę domu pasywnego i stajesz przed wyborem energooszczędnej stolarki okiennej z PCV. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego okna to dopiero połowa sukcesu. Ważnym...

Zobacz wszystkie wpisy