stolarka otworowa w 2021r.

Co się dzieje na rynku stolarki otworowej? Podsumowanie pierwszego półrocza 2021

blog | 01.09.2021

Jak wyglądało pierwsze półrocze 2021 r. na rynku stolarki otworowej?

W 2020 roku Polska była jedynym europejskim eksporterem okien i drzwi, który odnotował wzrosty (szczegóły w naszym artykule: Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?), pierwsze półrocze 2021 roku prognozuje, że polska stolarka otworowa nadal jest ceniona i często wybierana przez inwestorów w Europie i nie tylko.

Polskie okna i drzwi

Polscy producenci w ostatnich latach wypracowali sobie silną pozycję na światowym rynku stolarki otworowej, nie tylko pod względem konkurencyjnych cen, ale przede wszystkim dzięki nowoczesnym technologiom, zaawansowanym inwestycjom i produktom najwyższej jakości. Klienci kupujący w Polsce biorą pod uwagę również profesjonalną obsługę i kompleksowe zaplecze techniczne. Cenią sobie, to, że mogą znaleźć pełne zrozumienie ich potrzeb oraz indywidualne podejście: „Sprzedawcy są bardzo przyjaźni i profesjonalni. Bardzo szybka i dobrze dostarczona dostawa. Nie zawaham się polecić.” –  to słowa klienta z Francji, opisujące współpracę z Aikon Distribution.
Nasza firma skupia się nie tylko na dostarczeniu  produktu skrojonego pod wymagania danego rynku, ale również na sposobie oferowania tego produktu. A więc nie tylko CO SPRZEDAJEMY, ale przed wszystkim JAK sprzedajemy – oto klucz do sukcesu.

Rynek stolarki okiennej w 2021 r.

Mimo pandemii i problemów z dostępnością surowców na światowych rynkach (więcej informacji poniżej) branża stolarki otworowej odnotowuje dobre wyniki. Rządy wielu krajów oraz Unia Europejska uruchomiły szereg programów wspierających i stymulujących rozwój światowej  gospodarki, w tym także branżę budowlaną oraz ochronę środowiska (np. Zielony Ład UE). Takie działania pobudziły popyt na materiały budowlane, co skutkuje  wzrostem sprzedaży stolarki otworowej i widoczną aktywnością firm z branży, polegająca na inwestowaniu w nowe zakłady produkcyjne i technologie.

Ceny surowców na świecie

Ostatni okres to czas dynamicznych zmian na światowym rynku surowców wykorzystywanych do produkcji okien. Wzrosły ceny prawie wszystkich komponentów: szkła, metalu, granulatu PCV czy drewna, ale także energii i paliw.
Jednak ceny to nie jedyny problem, niepokojące są też informacje dotyczące ilości tych surowców dostępnych na rynku. Dostawcy sygnalizują o brakach stali, folii, kartonów czy materiałów drewnopodobnych. Elementy potrzebne do wytwarzania okien, ale także ich bezpiecznego transportu i magazynowania.

Raw materials for window productionSurowce do produkcji okien

Taka sytuacja wymaga elastyczności  i szybkości w podejmowaniu decyzji związanych z portfelem oferowanych produktów, a także w zarządzaniu logistyką i terminarzem dostaw. Firma Aikon Distribution dzięki wieloletniej współpracy z największymi polskimi producentami stolarki otworowej zbudowała bardzo dobre relacje biznesowe.  To z kolei przekłada się na optymalizację naszych wewnętrznych procesów w taki sposób, aby nasi klienci odczuli te wszystkie niedogodności w jak najmniejszym stopniu. Zobacz jak pracujemy:

Perspektywy rynku stolarki w najbliższym czasie

Światowa branża stolarki otworowej ma za sobą okres paradoksalnych zawirowań i zwrotów akcji. Wzrastający popyt na materiały budowlane i chwilowy brak surowców do ich produkcji spowodował podwyżkę cen, ale nie zmniejszył poziomu sprzedaży stolarki. Jeśli chodzi o polskie okna i drzwi poziom eksportu jest nadal na bardzo dobrym poziomie, a to oznacza, że polskie firmy odpowiednio reagują na zaistniałą sytuację i dobrze sobie radzą w takich okolicznościach. Europejskie i lokalne projekty, które niebawem wejdą w okres realizacji, dodatkowo mogą przyspieszyć tendencje wzrostowe w branży budowlanej.

Zobacz wszystkie wpisy

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

blog | 29.07.2022

Wiemy, że wybór zewnętrznej osłony dla Twojego mieszkania to nie jest łatwa decyzja. Bez względu na to, czy budujesz dom czy przeprowadzasz metamorfozę swoich wnętrz, takie osłony to...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować okna drewniane?

Jak zainstalować okna drewniane?

blog | 21.07.2022

Okna drewniane, zresztą jak każde inne okna, muszą być dobrze zamontowane , bo inaczej nie będą w pełni spełniały swojego zadania. Niewłaściwe zainstalowanie okien drewnianych może...

Zobacz wszystkie wpisy
Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

blog | 19.07.2022

Drzwi drewniane już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią kwintesencję ponadczasowego stylu, są eleganckie i pasują do praktycznie każdego wnętrza. Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku...

blog | 15.07.2022

Na początku 2022 roku wiele z nas spodziewało się, że świat powróci do względnej normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Bardzo szybko okazało się jednak, że będzie zupełnie...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim domu

Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim...

blog | 15.07.2022

Mądre i odpowiedzialne wykorzystywanie naturalnych zasobów i świadomość dbania o środowisko jest coraz większa. Budując, remontując i wyposażając swój dom można zaplanować go tak,...

Zobacz wszystkie wpisy