Jak działają przesuwne okna typu sash?

Jak działają przesuwne okna typu sash?

blog | 18.05.2021

Skoro trafiłeś na tą stronę, z pewnością już wiesz czym są drewniane, przesuwne okna sash. A czy wiesz, że współczesne okna sash różnią się od tych produkowanych w ubiegłym stuleciu? Okna sash w nowym wydaniu posiadają ten sam system otwierania i design jak okna sash sprzed laty, a urokliwe horny nadal zdobią eleganckie skrzydła. Jednak dokonujący się stały postęp technologiczny i zmiany w produkcji okien sprawiły, że w produkcji profili okiennych i przeszkleń zaczęto stosować trwalsze i solidniejsze materiały, najnowsze technologie okuć oraz nowoczesne  systemy otwierania i zabezpieczania przed włamaniem.

Czym są zatem nowoczesne, angielskie okna sash?

Dostępne obecnie na rynku drewniane okna sash to tradycyjny i elegancki kształt okna w nowoczesnym wydaniu. Producenci okien sash postawili na najlepsze metody impregnacji i lakierowania drewna zapewniając doskonałą ochronę i piękny wygląd drewnianych ram na wiele, wiele lat. Pakiet 2-szybowy wypełniony argonem oraz 2 uszczelki o podwyższonym okresie użytkowania dają dobrą izolację akustyczną i komfort cieplny w pomieszczeniach, a zastosowanie ciepłej ramki dystansowej niweluje kondensację pary wodnej po wewnętrznej stronie okna. Stabilne konstrukcje profili zbudowane z drewna klejonego trójwarstwowo, rama okienna o głębokości 156 mm oraz nowoczesne okucia i dodatki - wszystko to sprawia, że współczesne okna sash są funkcjonalne, gwarantują ciepło i bezpieczeństwo. 

System otwierania góra-dół czyni z okien sash atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych sposobów otwierania okien, a dzięki oszczędności przestrzeni strefy okiennej, daje dodatkowe możliwości jej aranżacji. Z oknami sash szybko zapomnisz o trzaskających podczas przeciągu skrzydłach okiennych i łatwo wywietrzysz pomieszczenia.

Zobacz naszą ofertę: Drewniane okna sash

okna sashOkna sash

Jak zbudowane są okna sash?

Przesuwne okna sash mogą występować w dwóch rodzajach:

W przypadku okien z pojedynczo zawieszonym skrzydłem, otwiera się tylko dolne skrzydło, podczas gdy górne jest nieruchomo przytwierdzone do ramy. W oknach z podwójnie zawieszonym skrzydłem oba skrzydła są ruchome.

Zapewne zastanawiasz się zatem, czy okna sash są bezpieczne i w jaki sposób zabezpiecza się okna tak, aby do wnętrza domu nie dostał się ktoś niepożądany? W tym celu mamy do dyspozycji szereg zamków oraz ograniczników ruchu, takich jak np. ventlock.

Szerzej temat dodatków do okien sash przeczytasz tutaj: Dodatki do okien sash

Okna sash mogą mieć różne rozmiary. W Wielkiej Brytanii standardowe okna sash mają szerokość ok. 1,2 m. Wynika to ze stylu budowy jaki panował w okresie gregoriańskim, wiktoriańskim i edwardiańskim, a z którego pochodzi duża część nieruchomości z oknami sash na Wyspach Brytyjskich. Obecne trendy są jednak nieco inne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi nowe budownictwo, co wynika z potrzeby większego doświetlenia pomieszczeń. Dzisiejsze okna sash mogą mieć zatem nawet do 2 m szerokości i 1,5 m wysokości.

okna sash

Dodatki do okien sash

Jak działają okna sash?

Ważnym elementem przesuwnego okna sash jest mechanizm otwierania góra-dół. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania systemu przesuwnego w oknach sash:

Zobacz z jaką lekkością otwierają się nasze okna sash w systemie Sash Springs:

Ile kosztują okna sash?

Poza trwałością i estetyką okienną, ważna jest i cena, zwłaszcza, że budując lub remontując dom zapewne szukasz możliwych oszczędności, a tutaj w grę wchodzą okna drewniane, które w porównaniu z PVC zawsze wychodzą drożej.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że cena każdego okna, nie tylko okna sash, uzależniona jest od wielu czynników m.in. od rozmiaru, rodzaju komponentów wykorzystanych do budowy, ich parametrów, dodatków, koloru i określa się ją indywidualnie do każdego projektu.

Wybierając okna warto odpowiednio rozważyć stosunek między jakością i ceną okna, bo w dłuższej perspektywie tańsze okna mogą bardziej obciążyć portfel, choćby poprzez ich nieszczelność i większe rachunki za ogrzewanie zimą.

Gdzie kupić okna sash?

Od wielu lat Polska jest europejskim liderem w produkcji dobrej jakości okien i drzwi w konkurencyjnych cenach. Polscy producenci wyspecjalizowali się także w produkcji okien drewnianych, w tym okien sash. Do ich produkcji wykorzystuje się najlepsze gatunkowo i przyjazne środowisku surowce i materiały z rynku lokalnego oraz okucia znanych i renomowanych firm: Cadwell i Roto.

Przeczytaj artykuł dlaczego warto importować okna z Polski i przekonaj się sam:

Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Aby zapoznać się z cenami okien sash w Aikon Distribution, wyślij do nas zapytanie i otrzymaj szybką, niezobowiązującą wycenę.

Zobacz wszystkie wpisy

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce okiennej i drzwiowej

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce...

blog | 23.09.2021

Od wielu lat okna i drzwi nie są tylko elementami konstrukcyjnymi budynku, spełniają także wiele funkcji estetycznych. Ogrom możliwości w kształtach, kolorach, gabarytach, nowatorskich...

Zobacz wszystkie wpisy
Moskitiery na drzwi balkonowe

Moskitiery na drzwi balkonowe

blog | 21.09.2021

Moskitiery to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym okna i drzwi balkonowe w okresie letnim są otwarte przez całą dobę. To wręcz najskuteczniejsza ochrona przed...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się dzieje na rynku stolarki otworowej? Podsumowanie pierwszego półrocza 2021

Co się dzieje na rynku stolarki otworowej?...

blog | 01.09.2021

Jak wyglądało pierwsze półrocze 2021 r. na rynku stolarki otworowej? W 2020 roku Polska była jedynym europejskim eksporterem okien i drzwi, który odnotował wzrosty (szczegóły w...

Zobacz wszystkie wpisy
Sash springs – lekkość, nowoczesność i funkcjonalność

Sash springs – lekkość, nowoczesność i...

blog | 02.08.2021

Współczesne drewniane okna sash pod względem jakości wykonania i trwałości poszczególnych elementów zdecydowanie deklasują poprzedników z ubiegłego stulecia. Technologia wykonania,...

Zobacz wszystkie wpisy
Ciepły montaż okien w domach pasywnych

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

blog | 29.07.2021

Zainwestowałeś już w budowę domu pasywnego i stajesz przed wyborem energooszczędnej stolarki okiennej z PCV. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego okna to dopiero połowa sukcesu. Ważnym...

Zobacz wszystkie wpisy