Chyba każdy z nas nie jednokrotnie widział w amerykańskich filmach słynne okna, które otwierają się w systemie przesuwanym góra-dół. Wszyscy zastanawiamy się jakby to było mieć takie okna u siebie w domu? Byłoby jak w Ameryce? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie…
ŻYCIE JAK W AMERYCE?
Tradycyjne okna ze skrzydłami przesuwnymi w ramie i otwierane do góry to nie amerykański wynalazek. Takie okna „przywędrowały” tutaj za sprawą Europejczyków, dokładnie mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy osiedlili się na wschodnich wybrzeżach Ameryki. Tak więc amerykańskie sashe to bliskie krewne typowych angielskich okien, o których pisaliśmy w artykule:
Amerykańskie wersje okien przesuwnych góra-dół charakteryzują się podwójnym zawieszeniem z dwoma skrzydłami (tzw. double hung), oba można przesuwać w górę i w dół.
Amerykanom zależy na efekcie wizualnym, dlatego ich okna pełne są zdobień i dekoracji. Liczne szprosy, dodatkowe gzymsy, listwy czy tzw. horny, to obowiązkowe elementy okien zza oceanu. Do tego złote lub srebrne dodatki dla podkreślenia wyjątkowości amerykańskich domostw. Pojawiają się także eksperymenty z kształtem okien: zamiast tradycyjnych prostokątnych stosowane są konstrukcje zaokrąglone i łuki.
JAK DZIAŁA OKNO SASH?
Okna sash w skrzynkach mają zamontowane ciężarki lub sprężyny - obie wersje dostępne są w ofercie Aikon Distribution.
Mechanizm z ciężarkami działa na zasadzie przeciwwagi w postaci ołowiu, stali lub innego ciężaru ukrytego w ramie okna. Przeciwwaga i skrzydło połączone są sznurkiem (lub łańcuchem) tak, aby w trakcie użytkowania skrzydło zostawało w odpowiednim miejscu.
Z kolei tzw. sash springs, czyli okno ze sprężynowym mechanizmem działania, jest zdecydowanie lżejsze (co przekłada się na montaż), smuklejsze (wyraźnie cieńsza rama) oraz łatwiejsze w obsłudze – wymaga użycia mniej siły niż przy sash cords (sash z ciężarkami).
Z JAKIEGO MATERIAŁU PRODUKOWANE SĄ OKNA SASH?
Amerykańskie okna przesuwne góra-dół mogą być robione z PCV, aluminium czy drewna. Plastikowe okna niewątpliwie dominują na rynku amerykańskim, głównie za sprawą swojej ceny – są po prostu najtańsze. Jednak obok ceny istotnymi kwestiami są także trwałość i estetyka stolarki okiennej – a w tych dyscyplinach to okna drewniane najczęściej zajmują pozycje lidera.
CZY OKNA SASH SĄ POPULARNE W EUROPIE?
Jeszcze kilkanaście lat temu okna przesuwne w pionie były stosowane głównie w Wielkiej Brytanii i był to największy europejski rynek, na którym sprzedawano tego typu okna. Dziś to się zmienia, liczne zalety takich okien oraz rewelacyjny design sprawiają, że ich popularność wzrasta także w innych krajach. Takie konstrukcje doceniają już klienci w Niemczech, Francji czy Włoszech.Jedną z docenianych cech takich okien jest możliwość ich montowania w miejscach gdzie mamy ograniczone możliwości otwierania skrzydeł tradycyjnych okien rozwiernych. O zaletach okien sash pisaliśmy w artykule:
Drewniane sashe są chyba najbardziej pożądaną opcją, ponieważ połączenie elegancji drzewa z charakterystycznymi dekoracjami sprawiają, że stolarka okienna nabiera stylowego, klasycznego wyglądu. Sashe, które mamy w ofercie są produkowane z najlepszego drewna: klejonego trójwarstwowo sosnowego, dębowego lub red meranti (na życzenie klienta również inne gatunki drewna). Nasze okna działają w oparciu o systemy i wyposażenie renomowanych firm angielskich stosowanych w Wielkiej Brytanii. Dokładamy wszelkich starań by takie elementy jak zamki, pochwyty czy ograniczniki były najlepszej jakości i w odpowiednim kolorze, polecamy złoto, srebro, chrom czy kolor bardzo modny ostatnio „stare złoto”.
Dodatki do okna sash, drewnianego
Tradycyjnych okien sash nie musimy widywać jedynie w filmach zza oceanu, możemy oglądać je na co dzień - w swoich domach. Takie konstrukcje są bardzo praktyczne: oszczędność miejsca (możliwość aranżacji parapetów i przestrzeni dookoła okna) oraz niezwykle stylowe: piękno drewna, które emanuje ciepłem i elegancją.