Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Co wybrać?

Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Co wybrać?

blog | 08.07.2021

Na przestrzeni lat zauważyć można zmiany w sposobie budowania domów. Niegdyś w celu dobrej izolacji domu stawiano grube mury i małe wnęki okienne. Dzisiaj przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów i wysokowydajnej technologii jesteśmy w stanie zachować komfort termiczny domu nawet z wielkimi przeszkleniami.

Jakie zatem okna wybrać do domu czy mieszkania, aby cieszyć się ciepłem w zimę i nie przepłacać za ogrzewanie? Czy sprawdzą się standardowe okna z podwójnym przeszkleniem, czy raczej postawić na okna trzyszybowe? Pamiętajmy, że każda dodatkowa szyba to dodatkowa warstwa izolacyjna poprawiająca parametry cieplne okna, ale także dodatkowy koszt. Okna z potrójnym przeszkleniem są średnio o 10-30% droższe od okien z dwoma panelami szklanymi. Czy warto jednak oszczędzać na komforcie cieplnym, który zagwarantujemy sobie na długie lata? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym są okna z pakietem dwuszybowm?

Okna dwuszybowe to połączenie dwóch hermetycznie zespolonych paneli szkła, pomiędzy którymi znajduje się ramka dystansowa, a komory międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), które zapobiegają przenoszeniu się ciepła. Współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi od 1,5 do 1,1 W/m2*K, są to więc okna chłodniejsze. Cieszą się jednak dużą popularnością we Francji, Włoszech i Hiszpanii, gdzie zimy są łagodne i duże straty ciepła zimą nie są tak odczuwalne.

Czym są okna z pakietem trzyszybowym?

Pakiet trzyszybowy różni się od pakietu podwójnego dodatkową szybą i termoizolacją. Dzięki podwyższonym parametrom cieplnym okna z potrójnym przeszkleniem określane są jako  okna ciepłe, energooszczędne lub okna pasywne. Aby jednak okno z potrójnym przeszkleniem było oknem pasywnym, współczynnik Uw musi być zgodny z normą europejską i być mniejszy lub równy 0,8 W/m2*K. W oknach pasywnych temperatura powierzchni wewnętrznej okna nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza, nawet zimą. Wysoka szczelność powoduje, że w zimę w strefie okiennej nie tworzą są podmuchy zimnego powietrza, a temperatura w całym pomieszczeniu jest wyrównana. Okna pasywne coraz częściej wybierane są w Niemczech. Niejako wymogły to nowe przepisy prawa, ale także świadomość obywateli, którym zależy na optymalizacji kosztów energii i ochronie środowiska.

BluEvolution 82

Budowa okna pasywnego Salamander BluEvolution 82

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Zastanówmy się do jakich pomieszczeń będą potrzebne nam okna, bo nie wszystkie wnętrza domu wymagają doskonałej termiki cieplnej w okresie zimowym, ot choćby pomieszczenia gospodarcze i garaż, gdzie doskonale sprawdza się tańszy pakiet dwuszybowy. Z kolei, ciepłe okna trzyszybowe są idealne do pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień, a więc kuchnia, pokój dzienny, sypialnie i łazienka.

Zobacz:
Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Nowe inwestycje budowlane vs. przepisy prawa budowlanego

Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2010/31/UE, od 2021 r. kraje unijne winny stosować przepisy, zgodnie z którymi okna do nowych inwestycji muszą posiadać dobrą izolację termiczną. Mowa tutaj o współczynniku Uw, który nie będzie przekraczał 0,9 W/m2*K. Niemcy dostosowały swoje przepisy do wspomnianej dyrektywy i nowe wymogi obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Wspomnianymi przepisami powinni zainteresować się wszyscy inwestorzy, zarówno deweloperzy i konstruktorzy przy planowaniu nowych inwestycji oraz osoby prywatne, które planują remont lub rozbudowę starych nieruchomości.

okna pasywneOkna pasywne

Porównanie okien pasywnych

W naszej ofercie posiadamy kilka topowych modeli okien pasywnych, są nimi: Salamander BluEvolution 82, Aluplast ID 8000, Veka Softline 82 czy Schuco Living 82.

Nie wiesz, na które okno się zdecydować? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Według kryterium ceny, Salamander BluEvolution 82 wyprzedza swoich konkurentów będąc najtańszym profilem ciepłym. Jest tańszy o 30% od Veka Softline 82, o 7% od Aluplast ID 8000 i o 15% Schuco Living 82, co przy inwestycji zakładającej wstawienie kilkunastu okien może robić wielką różnicę.

Pod względem wartości współczynnika Uw, który informuje nas o przenikaniu ciepła zarówno przez szybę, jak i ramę okna, w zestawieniu wygrywają dwa profile Salamander BluEvolution 82 i Aluplast ID 8000, które z wartościami Uw odpowiednio 0,78 i 0,79 są najbardziej energooszczędnymi profilami okiennymi.

Salamander BluEvolution 82Salamander BluEvolution 82

Sprawdź parametry okna:  Salamander BluEvolution 82!

Jeśli zatem mierzysz się obecnie z zakupem nowych okien i interesują cię energooszczędne rozwiązania, okna pasywne z potrójnym przeszkleniem będą idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń w których stale przybywamy. Choć ich przeciętny koszt jest nieco wyższy od tradycyjnych profili, koszt ten zwróci się z czasem z nadatkiem.

Zobacz wszystkie wpisy

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce okiennej i drzwiowej

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce...

blog | 23.09.2021

Od wielu lat okna i drzwi nie są tylko elementami konstrukcyjnymi budynku, spełniają także wiele funkcji estetycznych. Ogrom możliwości w kształtach, kolorach, gabarytach, nowatorskich...

Zobacz wszystkie wpisy
Moskitiery na drzwi balkonowe

Moskitiery na drzwi balkonowe

blog | 21.09.2021

Moskitiery to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym okna i drzwi balkonowe w okresie letnim są otwarte przez całą dobę. To wręcz najskuteczniejsza ochrona przed...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się dzieje na rynku stolarki otworowej? Podsumowanie pierwszego półrocza 2021

Co się dzieje na rynku stolarki otworowej?...

blog | 01.09.2021

Jak wyglądało pierwsze półrocze 2021 r. na rynku stolarki otworowej? W 2020 roku Polska była jedynym europejskim eksporterem okien i drzwi, który odnotował wzrosty (szczegóły w...

Zobacz wszystkie wpisy
Sash springs – lekkość, nowoczesność i funkcjonalność

Sash springs – lekkość, nowoczesność i...

blog | 02.08.2021

Współczesne drewniane okna sash pod względem jakości wykonania i trwałości poszczególnych elementów zdecydowanie deklasują poprzedników z ubiegłego stulecia. Technologia wykonania,...

Zobacz wszystkie wpisy
Ciepły montaż okien w domach pasywnych

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

blog | 29.07.2021

Zainwestowałeś już w budowę domu pasywnego i stajesz przed wyborem energooszczędnej stolarki okiennej z PCV. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego okna to dopiero połowa sukcesu. Ważnym...

Zobacz wszystkie wpisy